Pastel Tonlarda Oturma Odası Dekorasyonu
Blog

Pastel Tonlarda Oturma Odası Dekorasyonu

Dekorasyonda kullandığımız renkler, ruh halimiz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Örneğin; canlı sarılar, turuncular çok daha enerjik bir mekan yaratırken, pastel tonlar ise dingin ve sakin mekanlar oluşturmamıza olanak sağlar. Ev dekorasyonunda sakin ve dingin bir atmosferden yana olanlardansan, Divanse’nin önerilerine göz atarak pastel tonlarda oturma odası dekorasyonunun inceliklerini keşfedebilirsin.

Doğru Dekorasyon Stili

Sıcak, sevimli ve huzur dolu bir evin hayalini kuruyorsan dekorasyonda pastel renklerden vazgeçmemelisin. Gün içinde yaşadığın yoğun bir temponun ardından sakin ve huzurlu bir atmosfere ihtiyaç duyuyorsan, evindeki mobilyalarını ve tamamlayıcı aksesuarını pastel renklerde tercih edebilirsin.

Pastel tonlar, İskandinav ve Country iç mekan stillerine en çok yakışan renklerden. Bu iki zarif dekorasyon stilinde pastel renkleri kullanmak, stilini güçlendirmende yardımcı olacaktır. Özellikle Country stile sahip salonunda, pastel tonlar kullanarak masalsı bir yaşam alanı tasarlayabilirsin.

Renklerin Kombinasyonu

Pastel renklerin hakim olduğu ev dekorasyonlarında daha çok krem, beyaz ve açık tonlar tercih edilirsin. Daha dramatik bir etki yaratmak istersen de siyah ve mavi renklerini kullanılabilirsin. Salonunda farklı pastel tonlarını, uyum içerisinde kullanarak da bir kombinasyon oluşturman mümkün. Açık ve koyu renk kombinasyonları yaparak aynı zamanda salonuna derinlik katabilir ve pastel tonlarının avantajlarından faydalanabilirsin. Fakat çok fazla renk karmaşası yaratmamaya dikkat etmelisin.

Tablo ve Panoların Büyüleyici Ambiyansı

Öncelikle seçeceğin tablo, büyük ölçülerde ve bir tane olacaksa mekanın kompozisyonuna göre odak noktası olarak kullanılabilir. Pastel renklerin hakim olduğu dekorasyon stilinde canlı renklerde tablo kullanırsan, tabloların daha vurgulayıcı görünmesini sağlayabilir ve salonunu daha karakteristik bir hale getirebilirsin. Duvarlar ya da salonun koyu ve soğuk renklerden oluşuyorsa da sıcak renklerde bir tablo tercih edebilirsin.

Duvar Kağıtlarında Pastel Renkler

Mekanımızı çerçeveleyen duvarlar, belki de bulunduğu alanın en dominant parçaları. Bu sebeple duvarlara eklenen herbir lekenin bile tasarıma olan katkısı oldukça fazla. Duvar rengini pastel renklerde seçmek yerine, bu tonları duvar aksesuarlarında tercih etmeye özen gösterebilirsin. Örneğin; pastel tonlarda tablolar, çerçeveler, duvar tabakları, duvar kağıtları gibi tamamlayıcı parçalar kullanabilirsin. Eğer belli bir alanda duvar kağıdı kullanmak istersen, kalan duvarlarında pastel ya da kontrast renklerdeki duvar boyalarını tercih edebilirsin.

divanse instagram