metal yüzeylerin temizliği
Blog

Metal Yüzeylerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Evde metal yüzeylerin temizliği çok kolay! Metal armatürler, mobilya detayları ve aksesuarlar evlerimizde geniş bir yer kaplar. Lavabolardan heykellere, mücevherlerden kapı kollarına kadar baktığınız her yerde hazır bir örnek görebilirsiniz. Ancak zaman ve kullanım bu çekici parçaların zamanla soluklaşmasına ve kararmasına neden olabilir. Bu yüzden çeliğinizin ışıldaması ve pirincinizin daha temiz olması için bazı kullanışlı çözümler arıyorsanız, hemen elinizin altında bulabileceğiniz bazı kolay çözümlerimiz var ve artık evde metal yüzeylerin temizliği çok kolay!

metal yüzeylerin temizliği

Metal Temizleme İçin Doğal Çözümler

  • Su ile Temizleme:

Yumuşak, aşındırıcı olmayan bir bez kullanın. Sıcak su ile yağlanmış ve kirli bölgelere dairesel bir şekilde uygulayın. Sabun ve su temizliklerde çok sık kullanılan bir yöntemdir. Bunun için hafif bir bulaşık sabunu tercih edin. Bir kapı sıcak su ile doldurun ve sabun su görünene kadar sabun ekleyin. Aşırı sıcak ve soğuk su ve kuvvetli sabun zarar verebileceğini unutmayın. Küçük nesneleri musluk altında yıkabilirsiniz daha büyük nesneleri ise nem alıcı bezler ile durulayınız. Bu uygulamaları yılda en az bir kez uygulayınız.

  • Metal Cilası Kullanmak:

Malzeme çok kirli değilse su ile temizlemenin yanında alternatif olarak metal cilası kullanabilirsiniz. Bunu yaparken aşırı aşındırıcı ve kuvvetli cilalardan uzak durunuz. Bu temizliği krom kaplamaları üzerinde de yapabilirsiniz.

Profesyonel Metal Temizleyici

Profesyonel ürünlerin yardımını tercih ediyorsanız, Cif Paslanmaz Çelik Yüzey Temizleyici Sprey gibi hassas çelik yüzlerine zarar vermeden temizleyen bir ürün deneyebilirsiniz. Profesyonel ürünler yağ ve kireç lekeleri için de etkili olacağından, çaydanlık ve tava gibi mutfak eşyalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Uygulamanız gereken işlem ise, temizlemek istediğiniz bölgeye spreyi sıkıp daha sonra temizlik beziyle silmektir. Ovmaya gerektirmeyen bir yöntem olduğundan dolayı günlük temizlik rutininizde rahatlıkla deneyebilirsiniz.

metal yüzeylerin temizliği

Sıkça Sorulan Sorular

Metal Yüzeyler Neyle Temizlenir?

Metal yüzeyler, kullanıldıkları malzeme gereği dayanıklı olsa da doğru malzeme ile temizlenmezse görünümü bozulabilir ve bu bozulma zamanla kalıcı hale gelebilir. Bu iş için isteğe göre evde hazırlayabileceğiniz doğal solüsyonlar kullanabileceğiniz gibi, metallerin temizliğine uygun üretilmiş profesyonel ürünler de tercih edebilirsiniz.

Metal Yüzeyler Neyle Silinir?

Metal araç gereçlerinizi tel ile silmek veya ovmak, metalin çizilmesine ve yüzeyinin bozulmasına sebep olur. Bu yüzden, yumuşak dokuda olan temizlik bezlerini ve süngerlerini tercih etmek daha doğru olacaktır.