Blog

Mobilya Ömrü Nedir? Mobilyalarınız Ne Kadar Dayanmalı?

Yepyeni yatak, yemek ve koltuk takımları aldığınızda gözünüze o kadar güzel görünürler ki sonsuza dek taze kalmalarını istersiniz. Bazı insanların, aile büyüklerinden hatırası olarak kalan mobilyaları vardır.  Onların bile çokça çizikleri ve kusurları olabilir. Onlar, bugünkü görünümleri kadar hatırası ve tarihiyle de değerlidir.

Elbette her mobilyanın bir ömrü vardır. Bakımsız kaldığı müddetçe eninde sonunda emekliye ayrılmaları gerekir.

Mobilya ömrü kesin olarak verilmez. Mobilya ömrü yapıldığı malzeme ve kullanım şekline göre değişebilir.

Mobilyalarınız Ne Kadar Dayanmalı?

Aslında, mobilyaların yiyecek ve içecekler gibi son kullanma tarihleri yoktur. Modern mobilyaların çoğu 5-20 yıl kadar güzel ve konforlu kalabilir. İyi malzemeden yapılmışsa ve iyi bakılmışsa ömrü daha fazla uzayabilir.

Bir Kanepe Ne Kadar Dayanabilir?

İyi bir kumaş koltuk 7-15 yıl dayanabilir. Deri koltuklar 20 yıl veya daha uzun dayanabilir.

Bozulma Belirtileri: Artık konforlu hissetmediğinizde, her oturuşta belirli bir esneme payı vardır ama çok fazla esnemeye başladıysa veya sırt mekanizması bel desteği sağlamıyorsa bozulma belirtileri başlamış olabilir.

Önleme ve Koruma: Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. Açıkta kalan ahşap kısımları düzenli olarak temizleyin. Evcil hayvanınız varsa örtü kullanın. Döşemenizi düzenli olarak temizleyin.

Not: Kumaş veya deri döşemesi zarar görmüş olabilir ama koltuğunuz yapısal olarak sağlamsa döşemesi değiştirildiğinde sorun düzelecektir.

Koltuk Takımları

Yatak Mekanizmalı Koltuklar Ne Kadar Dayanabilir?

Yatak mekanizmalı koltuklar, kanepelere benzer bir yapıya sahiptir. Ek olarak hareket ettirilebilir mekanizmaları ve kaliteli parçaları vardır. Kumaş döşemeli yatak mekanizmalı koltuklar 7-15 yıl dayanabilir. Deri döşemeli yatak mekanizmalı koltuklar 20 yıl veya daha uzun dayanabilir. Her gün kullanılan bir koltuk ara sıra kullanılan bir koltuğa göre daha çabuk eskiyebilir. Tamamen kullanım şeklinize ve sıklığınıza bağlıdır.

Bozulma Belirtileri: Yatak olarak kullanabilmeniz için hareket ettirilen parça eskisinden daha zor ya da hiç hareket ettirilemediğinde, kumaş veya deride hasarlar olmaya başladığında mobilya ömrü son buluyor denebilir. Yatak mekanizmalı koltukların daha erken bozulma olasılığı yüksektir. Çünkü kanepelere göre daha fazla hareket ettirilebilir.

Önleme ve Koruma: Döşemeyi temiz tutun. Doğrudan güneş ışığından kaçının. Sırt mekanizması hareket ettiğinde sıkışmaması için nazikçe ve yavaşça kullanın. Koltuk başlıkları üzerine çok fazla yük koymayın.

Döşemeli Berjerler Ne Kadar Dayanabilir?

Bir mobilya takımı genellikle aynı malzemeden üretilir. Kanepe ve yatak mekanizmalı koltuklarınız kumaş ile 7-15 yıl dayanabilirken, deri ile 20 yıl ve daha fazla dayanabilir. Bu mobilya ömrü berjerleriniz içinde geçerlidir.

Bozulma Belirtileri: Konfor kaybı, gıcırdama, sarkma, batma, koku. Döşeme solması ve diğer berjeriniz ile eşit olmaması bozulma belirtileri arasındadır.

Önleme ve Koruma: Doğrudan güneş ışığından kaçının ve döşemeyi düzenli olarak temizleyin. Açıkta kalan ahşabı temizleyin ve cilalayın.

Yemek Masaları Ne Kadar Dayanabilir?

Yemek Masalarının ömrü genellikle 5-20 yıl sürebilir. Ahşap bir yemek masası uzun yıllar dayanabilir. Küçük çiziklerden ve fazla kullanımdan kaynaklanan benzersiz kusurun tadını çıkarabilir veya yeni bir hayat vermek için kaliteli bir ahşap yemek masasını yeniden boyamayı seçebilirsiniz. Mermer veya diğer malzemelerden yapılmış masa seçenekleri de hem dayanıklı hem de benzersiz olabilir.

Bozulma Belirtileri: Açılabilen yemek masaları artık eskisi gibi kolay açılmıyorsa ve dengesizlik, çizik ve lekeler varsa eskimeye başlıyor olabilir.

Önleme ve Koruma: Tozlanmamasını, temizlenmesini ve cilalanmasını sağlayın. Tabakları ve bardakları doğrudan ahşabın üzerine koymaktan kaçının. Tabak altlığı veya masa örtüsü kullanın. Ahşap masa üzerine bir cam yerleştirmek üst kısmı tam zamanlı koruma sağlayabilir ve ahşabın güzelliğinin keyfini çıkarmanıza engel olmaz.

Detaylı Bilgi İçin Bize WhatsApp‘tan Yazabilirsiniz.