Blog

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu

Renkler, doğada birbirinden benzersiz tonlarda ilham kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Günlük yaşamımızda kullandığımız, gördüğümüz hatta giydiğimiz renkler aynı hayat gibi asla tekdüze değil. Renk seçimleri, insanların ya da objelerin karakterini vurgulama da en keyifli yollardan biri. Renkler aslında herkesin bir şekilde çevresiyle iletişimini sağlayabileceği evrensel bir görsel dil. Bunu yapmak için bizim ruhsal modumuzu ve karakteristik özelliklerimize nasıl etki edeceğini ve değiştirebileceğini anlamalıyız. Benliğimizi yansıttığımız, ruhumuzu yaşattığımız evlerimizde gelin renklerin etkilerini ve kullanım alanlarını konuşalım.

ev dekorasyonunda renk uyumu

Görsel Kaynak: Houzz.com

Sarı Renk İçin Öneriler

Sarı, bazen güneşin parladığı tembel sabahlarda, bazen yalın ayak koşarak kaybolmak istediğimiz kırlardaki çiçeklerin yapraklarında, bazen de bakmaktan kendimizi alıkoyamadığımız yağlı boya tabloların fırça darbelerinde karşımıza çıkar. Evimizde de bu sıcak, ışıltılı ve neşeli rengi nasıl daha verimli yansıtabiliriz işte birkaç pratik yol.

1. Kontrast Renklerle Parlat

Sarının kontrast rengi mordur, ancak sen mavi hatta siyah renkle bile bu etkiyi yakalayabilirsin. Aynı zamanda sarıyı soğuk ve koyu tonlarla birlikte kullanmak etkisini arttıracaktır. Bu tonlarla oynayarak sen de sarı rengin güzelliğini ortaya çıkarabilirsin.  Renkli kırlentlerle, dresuarının, konsolunun ya da yemek masanın üzerine eklediğin objelerle bu etkiyi oluşturmak düşündüğünden daha kolay.

ev dekorasyonunda renk uyumu

Görsel Kaynak: Pinterest.com

2. Odak Noktası Oluştur

Sarı rengin canlandırıcı, enerji veren dinamik duygusunu salonunda bir berjerle, evinin girişine eklediğin ufak bir dresuarla ya da çalışma odanda sarı rengin hakim olduğu bir tablo ile odak noktası yaratabilirsin.

3. Ahenk Yarat

Sarı rengin analog tonlarını turuncu ve yeşil olarak kabul edebiliriz. Analog renkler, renk çarkında yan yana yer alan renklerdir. Birbirine benzerler bu nedenle; sarının canlandırıcı etkisini, sakinleştirici, yatıştırıcı kılmak istersen, sarının melez tonlarını kullanmayı ihmal etme. Evine ekleyebileceğin ufak objeler ve mobilyalarla bu ahengi kolaylıkla yakalayabilirsin.

ev dekorasyonunda renk uyumu

Görsel Kaynak: Pinterest.com

Mavi Renk İçin Öneriler

Güvenilir, konforlu ve arkadaş canlısı hissettiren bir renk olan mavi, mekanlarda sık sık kullanılan bir renktir. Evinde bu rengi kullanman küçük alanlarda sana ferahlık hissi sağlar ve kullanılan oda ışık alıyorsa çok daha parlak gösterir. Bu renk daha çok çocuk odaları için ve her iki cinsiyet için kullanılabilir.  Açık mavi ve bununla birlikte açık renkler kullanırsan yaşam alanında sakinleştirici bir his yaratabilirsin.

ev dekorasyonunda renk uyumu

Görsel kaynak: Homedit.com

Nerelerde kullanılabilir?

Genel tarz anlayışı olarak iç mekan tasarımlarında çoğunlukla koltuklarda ve duvarlarda mavi tonları kullanılır. Fakat bunu, tablolara hatta ahşap olan ürünlere bile taşıyabiliriz. Oturma ya da çalışma odanda açık mavi tonları seçtiğinde; beyaz, krem renkleri ve meşe türünde ahşap ürünlerle tamamla. Bu birliktelik muhteşem bir görünüm kazandıracaktır.

Mor Renk İçin Öneriler

Mor; zenginlik, asalet, lüks ve ihtişamı çağrıştıran bir renktir. Ortaçağ Avrupa’sında aristokratları ve saray itibarını temsil eden bir renkti. Hayal gücünü arttırarak şevk ve ilham verir. Konsantrasyonu arttırır.

ev dekorasyonunda renk uyumu

Görsel kaynak: pinterest.com

Mor renk soğuk renk grubuna giren renklerdendir. Dekorasyon için iç mekanlarda kullanıldığında mor renk dengeleyici, teskin edici bir his yaratır.

 • Mor, kırmızının enerjisini ve mavinin karanlığını içerisinde birleştiren bir renktir.
 • Ruhsal açıdan canlandırıcı ve maneviyatı arttırıcı bir etkiye sahiptir.
 • Zihni ve sinirleri sakinleştirir.
 • Yaratıcılığı teşvik eder.
 • Ruhsal ve fiziksel dengesizliği ortadan kaldırır.
 • Kraliyet ve asalet kavramları ile özdeşleştirilir.
 • Gücü, lüksü ve tutkuyu sembolize eder.
 • Mor, bilgelik, saygınlık, bağımsızlık, yaratıcılık ve gizem anlamları taşır.
 • Açık tonları feminen tasarımlar için çok uygundur. Romantik ve nostaljik hisler uyandırır.
 • Koyu tonları üzüntü ve hayal kırıklığı hislerini çağrıştırabilir.
 • Parlak, göz alıcı renkler ile birleştiğinde olumsuz etki yaratabilir.

Rengin derin versiyonları hala lüksü işaret ederken, daha yumuşak tonları yatıştırıcıdır. Tercih ettiğin ton ne olursa olsun, mor renk evinde muhteşem görünecek.

Görsel kaynak: pinterest.com

Turuncu Renk İçin Öneriler

Turuncu; heyecan ve mutlu hissettiren renklerdendir. Sarı ve kırmızının karışımından oluştuğu için her iki rengin özelliklerini taşır. Kırmızıdan dolayı hırs, dışa dönüklük hissi verirken, sarıyla birlikte iyimserliği ve samimiyeti gösterir.

 • Enerjisi yüksek bir renktir.
 • Yeniden doğuşu ve başlangıçları çağrıştırır.
 • Neşeli, aktif, canlı ve cesur hissettirir.
 • Sosyal ilişkilerde uyumu, duyguları ve yaratıcılığı olumlu yönde etkiler.
 • Canlandırıcı bir renktir, aktiviteyi arttırır.
 • Heyecan, mutluluk, yaratıcılık, hareketlilik, başarma isteği gibi duyguları ortaya çıkartır.

Görsel kaynak: pinterest.com

Turuncu rengini iç mekanda kullanmak istiyorsan, aydınlık ve geniş bir alanın olmasına dikkat etmelisin. Çünkü karanlık odalarda turuncunun sıcaklığı ve baskınlığı nedeni ile mekanı daha daraltacaktır, duvarların birbirine daha yakın algılanmasına sebep olacaktır. Aydınlık bir alanımız varsa, enerji ve mutluluk vermesini ön planda tuttuğumuz her ortamda kullanılabilir.

İç mekanda tavan, döşeme ve duvarların aynı renklerde devam etmesi algımızın kısıtlanmasına sebep olur. Odamızın içerisinde ana hatları belli ederek yapacağımız seçimler mekana olan etkisini ve bizim üzerimizdeki etkiyi olumlu yönde değiştirir. Örneğin bir duvarda turuncu rengini kullanacağımız bir oda bize daha sıcak, samimi, dinamik hissettirip, güne daha olumlu ve enerjik başlamamızı sağlayabilir.

Yaratıcılığı geliştirip daha verimli olmanı sağlayan bu rengi, çalışma odalarında rahatlıkla kullanabilirsin.

ev dekorasyonunda renk uyumu

Görsel kaynak: pinterest.com

Sürekli vakit geçirilecek bir alanda turuncunun tonlamasına dikkat etmekte fayda var. Yoğun olarak kullanılacak olursa sıkıcı ve dar bir alan yaratabilir. Tek bir duvarda veya bir üçlü koltuk gibi seçimlerde bu rengi uygularsak o zaman istediğimiz ferahlığı yakalamış oluruz.

Divanse.com’da evini yenileyebileceğin mobilyaları keşfet!