küçük salonlar için ev dekorasyonu
Blog

Küçük Salonlar İçin Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Küçük salonlar için ev dekorasyonu nasıl olmalıdır? Küçük bir salonda yaşamak her zaman düzenli olmayı ve işlevselliği beraberinde getiriyor. Çok az depolama alanı, metrekare küçüklüğü sebebiyle salonda mobilyaları nasıl düzenleyeceğimizi düşünüp duruyoruz. Neyse ki Divanse.com, önerileriyle imdadımıza yetişiyor. İşlevsel bir salon için önerilere göz atalım mı?

küçük salonlar için koltuk takımı

Köşe Koltukları Tercih Edebilirsin

  • Evinin daha büyük ve ferah görünmesi için öncelik doğal ışık. Doğal ışık almayan ev kasvetli, boğucu ve küçük görünür. Ayrıca salonda ayna kullanarak ışığın salonuna daha fazla yansımasını sağlayabilirsin.
  • Köşe koltukları tercih edebilirsin. Köşe koltuklar oturum kapasitesi bakımından geniş olduğu için; iki koltuk arasında kalan ölü alanlar ortadan kalkmış olacak.
oslo mini köşe takımı
  • Büyük mobilyalardan uzak durmalısın! Daha minimal, fonksiyonel eşyalar kullanarak yaşam alanını genişletebilirsin.
  • Duvarları ve parkeleri açık renklerde tercih etmelisin. Ya da koltukları ve perdeleri canlı renklerde seçebilirsin. Ortama hem sıcak hem de çözümsel bir seçenek sunmuş olursun.

Dekoratif Ürünleri Doğru Seçmelisin

Salonunun küçük olması bir sorun olmaktan çıkıyor, küçük alanların yarattığı samimi atmosferden yararlanarak kendi huzurlu yaşam alanını oluşturabilirsin. Dikkat etmen gereken şey kullandığın eşyalar mekanı daha geniş gösterecek şekilde seçilmiş olmalı.

  • İç ve dış mekan sentezi

Bunun için  yardımcı olacak şey tabi ki bitkiler… Farklı ebatlarda ve farklı renk geçişlerinde olmasına da dikkat etmelisin. Tıpkı doğada olduğu gibi tek düzeliği kırıp farklılıkları bir arada kombinlemelisin. Belki büyük bir monstera ve bir sansevieria gibi.

  • Dekoratif objelerin fonksiyonelliğinden yararlan

Oturma alanları için yapacağın farklı formlardaki seçimlerle salonunu fonksiyonel hale dönüştürebilirsin. Belki bunun için bir berjer yerine bir salıncak tercih ederek başlayabilirsin. Ya da orta sehpa olarak kullanabileceğin bir puftan yararlanırsın.

Renkler ve şekillerin yarattığı büyüklük algısı

Duvarlarda kullandığın rengin önemi kadar, zemindeki renk seçiminin de etkisi büyük olacaktır. Duvarlarda açık tonlarda pastel renklerin verdiği sakinlik hissi salonunun olduğundan büyük algılanmasını sağlayacaktır. Nane yeşili, sütlü kahve tonları ya da açık gri gibi renkleri geometrik desenli açık renk halılarla destekleyebilirsin. Ayrıca yine duvarda kullanabileceğin yuvarlak ince çerçeveli veya çerçevesiz aynalar da halıdaki şekiller için geçişi kolaylaştıracaktır.

Aksesuarlarla son dokunuşu yap

Salonun ne kadar küçük olursa olsun doğru seçilen aksesuarlara her zaman yer var.  Şık gold ışıltısı taşıyan zarif bir lambader ya da büyük ince çerçeveli tabloları tercih edebilirsin…