Blog

Evimizin Manzara Köşesi: Balkonlar

Dış dünyaya açılan, gökyüzü ve doğayla iletişime geçmemizi sağlayan balkonlar, sosyal hayatımızın biçim değiştirdiği, bolca evde kalmak zorunda olduğumuz şu günlerde şüphesiz ki kurtarıcı mekânlarımız oldu. Balkonlarda geçirdiğimiz sürenin artmasıyla birlikte, balkon tasarımı da önem kazanmaya başladı. Gelin hep birlikte, Divanse’nin önerileri ile balkonlarımızı nasıl dekore edebiliriz, nasıl keyifli köşeler oluşturabiliriz inceleyelim.

Divanse Ev Mobilyaları’ndan Öneriler

Balkon tasarımında masif malzemelere ve doğal dokulara ne kadar çok yer verirsen doğayla iç içe hissetmen de o kadar çabuk olacak. Ahşap detaylı mobilyalar, keten kumaşlar ve jüt halıların sunduğu atmosferle birlikte balkonun iç mekândan kaçtığın bir nokta olmaktan çıkacak, evindeki merkez noktan haline gelecek.

Balkonda Yeşil Bitki Örtüsü

Bitkilerle balkon kurgusu, yaratılmak istenen doğal atmosfer açısından büyük önem taşıyor. Yeşil renk, doğal malzemeler ve dokuların dinginliği; canlı bir etki yaratacak. Balkonunda bolca yeşilliğe yer vermen aynı zamanda evde kalmak zorunda olduğun bu dönemde kaliteli vakit geçirmek için de harika bir alternatif.  Seramik saksılar, hasır sepetler, masif çiçeklikler tam balkonuna göre.

Divanse Ev Mobilyaları’ndan Öneriler

Şimdilerde balkonlar hem evin bir parçası hem de doğaya kaçış alanları. Büyük ya da küçük hiç farketmez, balkonlarda kilim, aksesuar ve çiçeklikler ile keyifli alanlar oluşturabilir, sıcak bir atmosfer için ahşap oturma takımları kullanabilirsin.

Peki sadece oturma takımı kullanmak balkonunu yaşam alanı gibi göstermek için yeterli midir? Bizce değil:)

Balkonunu renkli hale getirmek için büyük parçaların yanında ufak tefek dokunuşlar yeterli olacaktır. Bunun için önerimiz saksılar ve kilimler! Balkonun dar ve uzun ise jüt veya etnik desenli kilimleri tercih edebilirsin. Duvarlarda kullanacağın hasır sepetler ve duvar dekorları, asimetrik ve renkli kilimler, yapay ya da canlı çiçekler ile dekorasyonunu tamamlayabilirsin.