9 ev dekorasyon önerisi
Blog

Eviniz İçin 9 Ev Dekorasyon Önerisi

Alanında uzman mimarlardan gelen 9 ev dekorasyon önerisi.

Uzman mimarlar, evinizin güçlü yanlarını nasıl ortaya çıkaracaklarını, kusurlarını nasıl saklayacaklarını ve hemen hemen herkes için nasıl çekici hale getireceğini iyi bilir.

Bütçenizi sarsmadan evinizdeki odaları yenilemeye yönelik ipuçlarını almak için ülke çapındaki birkaç profesyonelle görüştük.

9 Ev Dekorasyon Önerisi

Ev dekorasyon önerisi

1. Kapınızdaki Renk Tonunu Yakalayın

Evinizin harika bir ilk izlenim bırakmasını istiyorsanız, ön kapıyı eğlenceli ve parlak bir renk tonuna boyayın. Açık renkler huzurlu ve ferah bir ortamı temsil eder. Evinizi dışarıdan gören insanlar için ne kadar zevkli bir ev sahibi olduğunuzu onlara kanıtlayın. Belki de mahallenizdeki yenilenmenin öncüsü olursunuz.

2. Duvar Renklerini Açık ve Nötr Boya

Özellikle akışın önemli olduğu birinci katta bej veya gri gibi renkleri tercih edin. Nötr duvarlar size en yüksek dekorasyon esnekliğini sunarak aksesuarlarınızı kolayca değiştirmenize olanak tanır.

Ve yan yana iki küçük odanız varsa, onları aynı nötr renge boyamak, evinizin daha büyük görünmesine yardımcı olur.

3. Kanepelerinizin Sandalyelerinizle Uyumlu Olduğundan Emin Olun

Güzel bir otel lobisi düşünün: Mobilyalar, sizi sohbete davet eden gruplar halinde düzenlenmiştir. Mobilyaları oturma odanıza yerleştirdiğinizde de benzer bir denge ve samimiyet duygusunu hedefleyin.

Kaçınılması gereken yaygın bir hata: Tüm mobilyaları duvara doğru itmek. “İnsanlar bunu, odalarını daha büyük göstereceğini düşündükleri için yapıyorlar, ancak gerçekte, mobilyaları duvarlardan uzaklaştırmak, odayı daha büyük hissettiriyor.”

ev dekorasyon önerileri

4. Mutfağınıza Daha Fazla Güneş Işığı Alın

Ağır, modası geçmiş perdeler yerine hiç perde kullanmamak daha iyidir. İdeal olarak, vitrinleriniz kullanışlı ve zarif olmalıdır. Vitrinlerinizle uyumlu olarak tül perdeleri tercih edebilirsiniz.

Odanız çok güneş alırsa, solmayan açık renkleri tercih edin. Perdeleriniz için en çok tavsiye edilen hafif kumaşlar pamuk, keten ve ipek karışımlarıdır çünkü bunlar uzun süreli ve güzel bir şekilde asılı kalabilirler.

5. Her Odaya En Az 1 Ayna Yerleştirin

“Aynalar, ışığı odanın etrafına yansıttıkları için daha parlak bir alan yaratabilir.” Ancak birini yanlış yerleştirmek, hiç ayna yerleştirmemiş kadar kötü olabilir.

Aynalarınızı doğrudan ışık gören duvara değil, ışığı yandan alan duvarlarınıza yerleştirin. Bir aynayı pencerenin tam karşısına asmak, ışığı pencereden geri yansıtabilir.

dekorasyon önerisi

6. Tablolarınızı Duvarınızla Ölçeklendirin

Tablolarınızı duvarın çok yukarılarına asmayın. Tablonuzun ortası göz hizasına yakın olmalıdır. Eşinizle aranızda hatırı sayılır bir boy farkı var ise ortalamanızı dikkate alarak tablolarınızı yerleştirin. Ayrıca büyük bir duvarınız varsa daha büyük bir tablo kullanın ya da küçük tabloları galeriye dönüştürün. Eğer galeri tarzında tablolar kullanacaksanız, aralarında çok fazla boşluk bırakmayın. Genellikle 5-10 cm arası iyidir.

ev dekorasyonu

7. Aydınlatmanızı Artırın

Her odada üç tür aydınlatma olmalıdır: genel aydınlatma sağlayan ve genellikle tavan armatürlerinden gelen ışık ya da bir okuma köşesinde bulunan lambader evinizin daha dekoratif olmasını sağlayabilir.

ev dekorasyonu

8. Mobilyalarınızın Önündeki Halılar

Kanepe ve sandalyelerinizin ön 2 ayağı halınızın üzerinde olmalıdır. Halı boyutlarınızı küçük alanlara yerleştirecekmiş gibi seçin. Mobilyalarınızı duvarlardan uzaklaştırın ve ön 2 ayaklarını halının üzerine gelecek şekilde konumlandırın.

9. Tavanı Yükseltmek İçin Görsel Hileler Kullanın

Tavanlarınız alçaksa, odanın klostrofobik hissetmesini önlemek için beyaza boyayın. Beyninizi odanın daha büyük olduğuna inandırmak için perdelerinizi pencerenizden biraz daha yükseğe asabilirsiniz. Perdelerinizi daha yükseğe asmak istiyorsanız, özel perdeler sipariş etmeniz gerekecek.

Desenli perdeleri seviyor musunuz? Dikey şeritleri deneyin; çizgiler duvarlarınızı görsel olarak uzatır. Duvara büyük bir ayna koymak da odayı daha uzun gösterebilir.

Evin için en iyi ürünleri incelemek istiyorsan Divanse.com‘u ziyaret et.