Salon Dekorasyonunun En Önemli 5 Parçası
Blog

Salon Dekorasyonunun En Önemli 5 Parçası

Salonunu dekore etmek tek seferde kolay olmuyor, bunu kabul edelim. Hızlı ve basit çözüm ise; sana yardımcı olacak ipuçlarının bu yazıda olması!

Bir salonu dekore etmenin en pratik yolu, seçeceğin eşyaları 5 ana kategoriye göre belirlemek. Yaşam alanlarını tasarlarken büyük parçaları ilk seferde doğru seçmek çok önemlidir. Evinin stiline ve ruhuna uygun ana parçaları seçmek, diğer detayları da büyük bir ustalık ve zevkle renklendirebileceğin anlamına geliyor. Tüm anlarına eşlik edecek salonunda, sevdiğin ve seni iyi hissettirecek parçalar seçmen çok önemli.

Salon dekorasyonunu oluştururken en önemli 5 parçayı açıklıyoruz.

oslo mini köşe takımı

Konfor Alanı: Oturma Grupları

Salonunun demirbaşı hiç kuşkusuz koltuk takımı. Stilini kurgularken koltuk rengine ve tonuna karar vermen çok önemli. Bunun yanı sıra evindeki kişi sayısı, fonksiyonellik, konfor ve tasarım detayları da göz ardı edilemez bir nokta. Salonunda neler yapmaktan hoşlanıyorsun ya da salonun senin için ne gibi bir öneme sahip? Bu iki sorudan yola çıkarak seçimlerini yapmalısın. Salonunda nasıl zaman geçirmekten hoşlandığına ve nasıl bir koltuk stili olması gerektiğine karar vermen gerekiyor. Kendi hayat stilin ışığında oturma alanı için en büyük yatırımı yapmış olacaksın.

Tüm bu ana detaylara karar verirken, küçük dokunuşlarla renklendirme unsurunu da es geçme! Seçeceğin ana koltuk takımını kumaşı ve rengiyle fark yaratan bir berjer ya da puf ile eşleştirebilirsin. Yan kanepelerde desen oyunlarına yer verebilirsin.

Sıcak Yüzeylerin Tecrübeli Elemanı: Halı

Sıcak yüzeylerin tecrübeli elemanı halılar, her odanın olmazsa olmazı elbette. Ama salonunda dengeli stili gözler önüne seren de bir unsur. Nasıl ki kişisel stilinde bir ayakkabı seçimi ya da saç kesimi, stilini öne çıkaran bir detaysa, halı da salonun için aynı vurguyu yapıyor. Dinamik ve modern bir görünüm için geometrik-grafik formlu halılardan asla vazgeçme. Salonunda klasik görünümlü bir dekorasyon stili yaratıyorsan jüt ya da geleneksel halılara gönderme yapan kilimlerden yardım alabilirsin. Halı özetle; mekanın ruhunu, enerjisini özetleyen yegane parçalardan.

Gölge Oyunları – Perdeler

Salonuna samimi ve sıcak bir görünüm kazandırmanın yolu, doğru perde seçiminden başlıyor. Perdelerini seçerken duvarlarının rengi ve ana koltuk ünitenin tonlarından referans alabilirsin. Perdelerin uyumlu bir renk temasına sahip olduğundan emin olmak için benzer renk paletlerini sırala. Perden için seçilecek bir çok kumaş var. En yaygın olanları pamuk, keten, yün ve ipek. Salonun az ışık alıyorsa daha şeffaf bir kumaş seçebilir, daha parlak alanlarda ise karartma perdeleri kullanabilirsin.

Salon Dekorasyonunun En Önemli 5 Parçası

Görsel Kaynak : Pinterest

Salonun Kompakt Yardımcıları: Yan Sehpa ve Orta Sehpa

Sehpalar, salonun vazgeçilmezlerinden. Yemek yerken, kitap okurken, farklı modlardaki anların tadını çıkarırken en büyük destek hep sehpalardan geliyor. Pratik kullanımlarının dışında sevdiğin dergiler ya da kokusuna çok bayıldığın bir mumun için de en önemli dekoratif unsur. Salonunun stilinde öne çıkarmak istediğin detayları, sevdiğin objeleri sergilemek için sehpaların minimal ve kompakt gücünü değerlendir. Yuvarlak formda ya da dikdörtgen formlarda sehpalar ile evinde keyif köşeleri yaratabilirsin.

Işık Oyunları – Aydınlatma

Senin ve misafirlerin için ilgi çeken bir salon kurgusunda, aydınlatmanın payı çok büyük. Salonunda kullandığın aydınlatma ile mobilyalarını ön plana çıkarabilirsin. Seçtiğin aydınlatma salonuna boyut ve karakter kazandırıyor. Işıklar söz konusu olduğunda, boyutlar önemli. Geniş, büyük ve tavandan aydınlatma mı yoksa minimal yerden aydınlatma mı? Bu iki temel soru senin yaşam stiline göre şekillenecek.

İstersen yerden aydınlatma ile evinde loş ve atmosferi yumuşak bir ışık alanı oluşturabilir, istersen de ihtişamlı apliklerle evine lüks dokunuşlar kazandırabilirsin. Özel aydınlatmalar da sana ve misafirlerine salonunda keyifli zamanlar geçirebileceğin anlar yaratır. Birden fazla ışık kaynağı salonunu farklı kılar. Sehpa ya da konsol gibi mobilyalarda kullanacağın aydınlatmalar ise sanatsal ve estetik dozu yüksek bir stili vurguluyor. Salonunda iyi şekilde konumlandırılmış ışık, evine gelen konuklarında mükemmel bir izlenim bırakacak.

Senin için sıraladığımız 5 ana parçayla stilini oluşturmaya başlarsan, güzel dekore edilmiş ve fonksiyonel bir salona kavuşacaksın. Önemli olan ana eşyaları belirlemekte. Sonrasında sevdiğin detaylarla salonunu hareketlendirmek sana kalmış.

Görsel Kaynak : Pinterest

Evin için aradığın ürünleri Divanse.com’da bulabilirsin.